Okulary do komputera – czy warto? Jakie wybrać?

Obecnie zewsząd jesteśmy bombardowani urządzeniami elektronicznymi. Praktycznie nie ma już aspektów w naszym życiu, gdzie technologia nie istnieje. Zegarki, telefony, telewizory, laptopy w pracy, multimedialne tablice w galeriach handlowych, to tylko nieliczne przykłady na to, że non stop narażeni jesteśmy na negatywnie wpływające na wzrok niebieskie światło emitowane z ekranów urządzeń elektronicznych. Jak wykazują badania naukowe owo światło, wpływa niekorzystnie nie tylko dla wzroku, ale na cały organizm. Pierwszym pomysłem, na który wpadamy to ograniczenie kontaktu ze wszelkim sprzętem. Jednakże istnieje jeszcze inne rozwiązanie – zakup okularów do komputera.

Objawy przemęczenia oczu przed komputerem

Jeżeli pracujemy długie godziny przed komputerem, telewizorem i smartfonem to prędzej czy później czekają nas przykre konsekwencje z tym związane. Wystarczy kilka godzin dziennie spędzonych przed migoczącymi ekranami i możemy już dostrzec pierwsze objawy zmęczenia oczy. Charakterystyczne znaki, które mogą dać nam znać, że coś jest nie tak to przede wszystkim zaburzenia widzenia barw, suchość i pieczenie oczu, specyficzne plamki przed oczami, bóle głowy, a nawet widzenie podwójne.

Okulary do komputera – antidotum na przemęczenie oczu

Jeżeli przyczyna leży w wielogodzinnym spędzaniu czasu przed komputerem to z pomocą mogą przyjść okulary do komputera. W celu ich zakupu na samym początku warto udać się do optometrysty. Sprawdzi on dokładnie kondycje wzroku i określi jakie funkcje powinny posiadać okulary, które chcemy zakupić. Takich rozwiązań na rynku jest kilka. Ich lista znajduje się poniżej.

 Powłoka antyrefleksyjna

To najczęściej nabywany model, którego zadaniem jest eliminowanie refleksów świetlnych, które odbijają się od ekranu przed drogą do oka. Takie okulary wzmacniają kontrast widzenia, przy czym nie obniżają transmisji światła. Taka powłoka jest bardzo odporna.

Powłoka antyelektrostatyczna

Jest to często wybierana opcja, gdyż niesie ze sobą pewne korzyści, zwłaszcza natury higienicznej. Powłoka antyelektrostatyczna sprawia, że szkła nie przyciągają kurzu i innych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Ułatwia to zachowanie okularów w nienagannym stanie.

Powłoka Blue Control

Dużą popularnością cieszy się także powłoka Blue Control, która chroni oczy przed szkodliwym dla zdrowia światłem niebieskim. Ten rodzaj światła jest emitowany przez słońce, niektóre oświetlenie, a także urządzenia elektroniczne jak smartfony, telewizory, czy komputery. Nadmierna ilość takiego światła zwykle w krótkiej perspektywie powoduje suchość i podrażnienie oczu. Taka powłoka powoduje neutralizacje światła, a także zwiększa komfort w przypadku wielogodzinnej pracy przed ekranem.