Gracze w Indonezji odcięci od platform gamingowych

Indonezyjscy gracze nie mają ostatnio łatwego czasu. W związku z wprowadzeniem nowego prawa, w kraju nie dostępne były usługi między innymi platform takich jak Steam, EA Origin, Pic Games Store czy PayPal.

Zmiany w prawie

Wielu graczy mieszkających w Indonezji przez długi czas nie mogło korzystać z usług chyba największej platformy dla graczy- Steam. Według statystyk firmy jest ich bagatela 11 milionów- licząc jedynie osoby, które wydają na zakupy na platformie conajmniej 16 dolarów na rok. Nie wykluczone więc, że graczy jest znacznie więcej. Szczególnie, że rynek gier w tym kraju notuje ogromny wzrost sprzedaży. Tylko w 2020 roku firmy produkujące gry zarobiły ponad 1,74 miliony dolarów.

Wyłączenie platform Steam, Origin, Epic Games Store spowodowane było zmianami w prawie. Wymaga ono zarejestrowania swojej działalności w ministerstwie komunikacji i informatyki- Kementerian Komunikasi dan Informatika. Do tej pory wymagane dokumenty złożyło osiem tysięcy firm z Indonezji. Dla porównania zagraniczne przedsiębiorstwa, zarejestrowane w urzędzie to jedynie 282 przypadki.

Ograniczenie rynku gier?

Na szczęście brak dostępu do platform nie jest wprowadzony na stałe. Jak już potwierdził z resztą przypadek Steam, który już został zarejestrowany w Indonezji. Gracze znów mogą korzystać z usług bez konieczności wspomagania się VPS i zmianą swojego DNS. Pozostałe wcześniej wspomniane firmy wciąż pozostają poza użytkiem w Indonezji. Warunkiem powrotu na rynek jest opłata grzywny oraz oczywiście wcześniej wspomniana rejestracja w ministerstwie komunikacji.

Skoro od rejestracji swoich i tak świadczonych już usług zależy czy dana firma będzie mogła prowadzić działalność w kraju, czemu więc część z nich nie zdecydowała się na ten krok? Przede wszystkim prawo wymaga, aby zarejestrowane firmy udostępniały państwu poufne dane graczy. Jakby to było mało, wiele osób także dopatruje się obaw w artykule 13 ustawy, który pozwala na pozwanie zarówno twórców jak i wydawców gier. Powodem może być chociażby naruszenie porządku publicznego, gdyż definicja tego wyroczenia nie jest w prawie dokładnie określona.