PlayStation 5 dziś, czy warto?

Najnowszy model w rodzinie konsol PlayStation zawitał w Europie pod koniec roku 2020. Jak ze wszystkimi nowinkami technologicznymi początkowa cena PS 5 przekraczała możliwości finansowe wielu graczy. Jednak w kolejnych latach kwota jaką należy zapłacić za jedną z najbardziej zaawansowanych konsol na rynku w końcu zaczyna znacząco spadać. Warto więc przyjrzeć się, czy i dlaczego warto rozważyć zakup „piątki”.

Pełen zestaw nowości

Każda nowa konsola przynosi ogromne emocje, szczególnie jeśli związane są z nią także gry na wyłączność. Ja sama pamiętam oczekiwanie na premierę PlayStation 4, aby w końcu zagrać w Arkham Knight. Z premierą PS5 fani oczekują teraz premier takich gier jak Finał Fantasy VII Remake: Intergrade czy Spider-Man: Miles Morales.

Nawet jeśli gra nie jest wyłącznością dla danej konsoli, bardzo możliwe że najnowsze wydania zwyczajnie nie pójdą na sprzęcie starszej generacji. Warto więc przyjrzeć się co właściwie znajdziemy w najnowszym sprzęcie PlayStation. Grę zdecydowanie umili ośmiordzeniowy procesor Zen 2, 3.5 GHz oraz karta graficzna Radeon 10,28. Pamięć RAM wynosi 16 GB GDDR6, a pamięć przeznaczona na dane to specjalny dysk twardy 235GB SSD. Konsola posiada także napęd 4K UHD Blu-ray Drive.

W praktyce oznacza to grę w niesamowitej jakości 4K i aż 120 klatkach na sekundę. Dodatkowo naprawdę szybki dysk sprowadza czas wyświetlania ekranu ładowania do absolutnego minimum. Dzięki temu rozgrywka jest naprawdę płynna i niezwykle realistyczna.

Różnorodne dodatki

Ogromnym krokiem naprzód jeśli chodzi o technologię kontrolerów jest wprowadzenie sprzętu DualSense. Nowy kontroler do PlayStation posiada bowiem spusty, które adaptują się do czynności wykonywanych w grze czy rodzaju używanej broni. W zależności od potrzeby siła nacisku na przyciski będzie inna- na przykład w zależności od aktualnie używanej broni.

Przedstawione zostały także wibracje haptyczne, które odpowiedzialne są za dostarczenie graczowi realistycznych odczuć z gry. Trzymając kontroler podczas jazdy samochodem na wybojach będziemy czuć prawdziwe odczucia towarzyszące trzymaniu kierownicy. Technologia ta jest zastosowana w ciekawy sposób we wspominanym wcześniej Spider-Manie, gdyż wibracje będą symulowały tu pajęczy zmysł ostrzegający przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.