Rozwój technologii sprawia, że z urządzeń elektronicznych korzystają coraz młodsze dzieci. Sprawia to fakt, iż odrzucają oni popularne zabawki na rzecz migoczących wielkich ekranów, które są o wiele bardziej fascynujące. Dla rodziców też jest to na rękę, gdyż mają oni „święty spokój” i mogą zająć się swoimi sprawami. Niewiele mówi się jednak o tym, że wielogodzinne przesiadywanie na komputerze czy smartfonie przez dziecko może mieć przykre konsekwencje.
6 godzin i więcej – młodzi Polacy w internecie
Ile młodzież spędza czasu przed ekranami? Z badań, które przeprowadził Instytut Matki i Dziecka wynika, iż 55 proc. piątoklasistów z polski spędza ponad 2 h dziennie, oglądając telewizję, a 60 proc. kolejne 2 godziny przeznacza na rozgrywki przez komputer lub smartfon. Łącznie daje to oszałamiającą sumę 6 godzin spędzonych przed migoczącymi ekranami urządzeń elektronicznych.
Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem?
W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka powinniśmy zrobić wszystko, aby ograniczyć ten czas na rzecz innych aktywności. Najnowsze badania ukazują, że już 20 proc. dzieci w wieku 1-2 lat i 35 proc. w wieku 3 lat ma już dostęp do urządzeń elektronicznych. W długoletniej perspektywie może przynieść to więcej szkód niż pożytku. Jakie więc są zalecenia odnośnie korzystania przez dzieci z dóbr technologii?
Jak twierdzi Amerykańska Akademia Pediatrii, powinien to być następujący czas:
- Dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami elektronicznymi – smartfonami, komputerem, tabletem i telewizją;
- Dzieci w wieku 2-5 lat powinny przed ekranem spędzać mniej niż godzinę dziennie, a charakter interakcji z urządzeniami nie powinien zawierać zbyt wielu bodźców;
- Wiek 6-12 lat to czas, gdy dzieci na aktywność przed ekranem mogą poświęcić nie więcej niż 2 godziny dziennie;
- Powyżej 13 roku życia zaleca się spędzanie przed ekranami do 4 h dziennie.
Ustal ograniczenia
Warto już na samym początku ustalić z dzieckiem pewne zasady. Należy także zadbać o to, aby sesje przed ekranem zawierały krótkie przerwy.
Dodatkowo można zadbać o to, jakie treści dziecko przegląda w Internecie i zastosować ewentualne ograniczenia jeżeli chodzi o gry.