Czym kierować się przy zakupie laptopa do gier?

Czasy, gdy granie było możliwe tylko za pomocą stacjonarnego sprzętu, minęły już dawno bezpowrotnie. Firmy produkujące laptopy od lat konkurują o miano najlepszego producenta przenośnych urządzeń gamingowych. Na co warto zwrócić uwagę wybierać laptopa do gier?

Serce systemu – karta graficzna i procesor

Oczywiście pierwszą i bardzo istotną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, kupując laptopa do gier, jest serce sprzętu, czyli procesor i karta graficzna. Na tych dwóch komponentach nie warto oszczędzać. Bez odpowiedniego procesora zintegrowanego z kartą graficzną można zapomnieć o cieszeniu się najwyższą jakością odtwarzanych gier z najnowszych produkcji. Należy także zaznaczyć, że nie da się później wymienić tych dwóch elementów bez zmiany całości.

Wybór karty graficznej w dużej mierze zależy od rodzaju gier, do których laptop będzie wykorzystywane. Najlepsze komponenty przystosowane są do najnowszych gier, jednak ich cena może zwalać z nóg. To między innymi karty graficzne z serii nVidia GeForce RTX, nVidia GeForce GTX oraz AMD Radeon.

Świetny sprzęt kosztuje i doskonale można się o tym przekonać, wybierając komputer z dobrym procesorem. Jeżeli oczekujemy rozgrywek na najwyższej możliwej jakości to powinniśmy zainwestować w najmocniejsze procesory Intel Core i7 szóstek, siódmej lub ósmej generacji. Dobrym wyborem będzie także AMD Ryzen 5 i AMD Ryzen 7. Niezłym wyborem będą trochę słabsze modele – i5.

Pamięć RAM

Oprócz procesora i karty graficznej istotnym elementem jest także pamięć RAM, która dostępna jest w laptopie. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do poprzednich komponentów RAM możemy swobodnie w późniejszym czasie rozbudować. Ważne, aby na początku laptop miał, chociaż 8 GB RAM. Umożliwi to granie w przyzwoitej jakości i zapewni płynność działania.

Odpowiednia wentylacja

Najnowsze gry są niezwykle wymagające. Urządzenia przenośne mogą więc pod wpływem długiego korzystania z nich na najwyższych obrotach się nagrzewać. Warto więc przed zakupem spojrzeć na ilość i wielkość otworów wentylacyjnych. Im jest ich więcej i są bardziej pokaźne, tym większa szansa niezakłóconej pracy laptopa przez wiele godzin.