Historia konsoli: Wii

Konsola Wii zalicza się razem z PlayStation 3, Nintendo DS czy Xbox 360 do siódmej generacji konsol gier wideo. Ukazała się na światowych rynkach pod koniec roku 2006, i bardzo szybko zaczęła odnosić sukcesy. Głownie ze względu na swój niewielki rozmiar oraz rewolucyjne zastosowanie nowatorskiego rozwiązania do sterowania w postaci Wii Remote.

Powstanie i premiera konsoli

14 sierpnia 2006 roku oraz dzień później zostały przedstawione dokładne plany oraz daty związane z premierą nowej konsoli. Nintendo ogłosiło swoje plany na rynki japońskie, obu ameryk, Azji wraz z Oceanią oraz Europy. Początkowe plany dystrybucji zakładały największy eksport na rynek Ameryki Północnej oraz Południowej.

Już w grudniu 2006 Wielka Brytania miała problem z dostępnością konsoli Wii, z powodu zbyt małego zaopatrzenia magazynów. Braki były tak powszechne, że wiele osób nawet pomimo zakupu urządzenia w przedsprzedaży, nie otrzymało swojego zamówienia. Właśnie ze względu na fizyczny brak konsoli u dystrybutorów.

W Polsce sytuacja nie wyglądała dużo lepiej; jednak przez brak wcześniejszej akcji reklamowej nawet pomimo katastrofalnie niskiego zaopatrzenia, chętni nie mieli problemu z zakupem urządzenia. Co ciekawe w przeliczeniu na złotówki to w Ameryce Południowej Wii kosztowało najwięcej- w okolicy nawet 1,2-1,3 złotych. Niewiele niższa cena była w Europie, gdzie oscylowała w okolicy tysiąca złotych. Stany Zjednoczone i Kanada sprzedawały u siebie konsole za około 700 zł. Zaś na rodzimym rynku, w Japonii można było nabyć ją za 25 000 jenów, czyli około 600 złotych.

Wii Remote

Do każdej konsoli możliwe było wybranie jednego z trzech (lub wszystkich) kontrolerów: Wii Remote, Nunchuck oraz klasycznego kontrolera.

Wii Remote wyposażony został w czujnik ruchu oraz akcelerator, a także w sensor optyczny. Dzięki temu możliwe jest sterowanie w grze poprzez wykonywanie ruchów w świecie rzeczywistym. Dla większego zaangażowania w grę, do kontrolera wbudowano również głośnik. Prezentacja urządzenia miała miejsce podczas Tokyo Game Show w 2005 roku, rok przed premierą konsoli.

Aby umożliwić podłączenie również innych urządzeń i rozszerzeń, Wii Remote został wyposażony w port. Z konsolą zaś łączy się poprzez port Bluetooth, co pomaga ograniczyć zbędną ilośc kabli i umożliwić swobodne poruszanie się podczas rozgrywki.

Jak na razie z rozszerzeń kontrolera mamy do dyspozycji Nunchuk, który posiada dwa przyciski- Z oraz C, a także gałkę analogową. Podobnie jak Wii Remote również posiada czujnik ruchu. Do dyspozycji graczy jest również klasyczny kontroler, który spokojnie można również zastąpić innym kontrolerem firmy Nintendo- tym z Nintendo GameCube.