Klasyki: Age of Empires

Siostrzana dla Civilisation produkcja, Age of Empires towarzyszyła wielu z nas podczas pierwszych rozgrywek komputerowych. Rozwijanie swojego państwa przez kolejne epoki, rozwijanie technologii i toczenie wojen z nieprzyjaznymi nacjami; gra potrafiła zająć długie godziny na rozgrywkach. Jeśli jednak gra jest dla Ciebie zbyt old-schoolowa, a lubisz historyczne strategie- być może zainteresuje Cię gra 0 A.D. Więcej o produkcji przeczytasz w artykule serwisu gameglash.pl: 0 A.D. – godny następca Age of Empires.

Rozwijanie historii

W październiku 1997 roku Microsoft wypuścił na rynek pierwszą z gier Age of Empires. Gra osiągnęła tak wielki sukces, że już rok później ukazał się pierwszy dodatek- Age of Empires: The Rise of Rome. Druga część ukazała się za to już w 1999 roku, a ostatnia do tej pory- Age of Empires IV w 2021.

W trakcie rozgrywki przyjmujemy rolę opiekuńczego ducha wybranej nacji, i pomagamy jej przejść do kolejnych etapów rozwoju; od epoki kamienia, aż do epoki żelaza. Pierwsza cześć pozwala nam na prowadzenie rozgrywki jedną z dwunastu cywilizacji. Podzielić je można na cztery charakterystyczne style architektoniczne. Azjatycki styl reprezentują Japończycy, Koreańczycy oraz Chińczycy. Bliskowschodni zaś Babilończycy, Hetyci oraz Persowie. Z cywilizacji Egipskich mamy do wyboru Asyryjczyków, Egipcjan, a także Sumerów. Ostatnia z grup to style Greckie reprezentowane przez nacje Greków, Minojczyków oraz Fenicjan.

Po wybraniu interesującej nas nacji przechodzimy do wyboru scenariusza gry. W zależności od naszego wyboru, dostępne będą nieco zmienione kampanie. Oprócz trybu jednoosobowego możliwe jest granie w kilka osób- zarówno przez modem, przez internet lub sieć lokalną. Dzięki trybowi wieloosobowemu możliwe jest również przeprowadzanie mistrzostw świata w rozgrywkach AoE.