Klasyki: Tomb Raider

Pierwsza z nadchodzącej serii część Tomb Raider zadebiutowała w 1996 roku; rozpoczynając erę gier akcji z wykorzystujących kamerę z widoku perspektywy trzeciej osoby. Gra ukazała się początkowo na system MS-DOS, jednak dwa tygodnie później ukazała się również wersja na Play Station.

Fabuła gry

Podczas rozgrywki wcielamy się w postać archeolog Lary Croft, ma ona za zadanie odnalezienie artefaktu zwanego Scion (w polskiej wersji Gałąź). Do przejścia mamy łącznie 15 misji, podczas których przemierzamy cztery różne lokacje. Peru, Grecja, Egipt oraz finalnie Atlantyda to lokacje, na których czekają ukryte zagadki logiczne oraz zręcznościowe. Oprócz tego gracz musi stawić czoła wielu przeciwnikom; od dzikich zwierząt jak krokodyle czy wilki aż po ludzkich wrogów i nawet dinozaury.

Historia pierwszej gry Tomb Raider jest bardzo wciągająca i rozbudowana. Rozpoczynając grę dowiadujemy się o zleceniu przez Jacqueline Natia odszukanie mitycznego artefaktu. Lara Croft z czasem odkrywa prawdziwe zamiary zleceniodawczyni, która okazuje się władczynią Atlantydy. Z czasem dowiadujemy się o planach przejęcia przez nią świata oraz powstającej armii mutantów.

Odbiór gry i rozwój serii

Tomb Raider szybko stał się hitem zarówno wśród graczy jak i recenzentów. Szczególnie chwalono bardzo dobre sterowanie postaci ułatwiające rozgrywkę. Doceniona została również oczywiście niezwykle opracowana grafika gry. Od różnorodnych lokacji po niesamowitą i dopracowaną animację Lary Croft.

Twórcy idąc za ciosem wypuścili w 1997 roku dodatek do oryginalnej gry. Darmowa część Tomb Raider: Unfinished Business zawierała dodatkowe cztery misje. Żądna przygód pani archeolog powraca na Atlantydę aby odkryć prawdę o zaginionym mieście. W tym samym roku ukazała się kolejna część gry, Tomb Raider II. Przez lata fani doczekają się kolejnych odsłon gier, dodatków i spin-offów.
Jak każda odnosząca sukcesy seria Tomb Raider doczekała się również własnego komiksu, książek oraz ekranizacji filmowych. Lara Croft zapisała się już na dobre w popkulturze i wciąż zdobywa kolejne serca fanów.