Activision Blizzard przejęte przez Microsoft

Jak pod koniec zeszłego roku informował serwis wyspagier24.pl Microsoft ciągle myśli o ekspansji na rynku gier. Więcej o ich planach dotyczących japońskich producentów przeczytacie podlinkowanym w artykule: „Japoński rynek gier na celowniku Microsoftu”. Jednak na dzień dzisiejszy mamy już powiedzenie przejęcia przez Microsoft borykającego się z problemami Activision Blizzard.

Połączenie rywali

Microsoft nie zwalnia tępa przy przejmowaniu rynku gier. Jeszcze nie tak dawno wchłonęli ZeniMax oraz Bethesdę Softworks. Microsoft od zeszłego roku jest właścicielem serii DOOM, Wolfstein oraz The Elder Scrolls. Teraz czas na Call of Duty, Diablo, World of Warcraft, Overwatch I Candy Crush.

Na razie firmy ogłosiły planowany wykup. Dyrektor generalny Microsoft Gaming Phil Spencer oficjalnie potwierdził informację 18 stycznia na oficjalnej stronie Xbox’a. Koszt zakupu Activision Blizzarda opiewa na zawrotną kwotę 68,7 miliarda dolarów. Co oznacza, że będzie to najdroższy zakup w całej historii branży gier.

Zanim nastąpi oficjalny wykup i połączenie, Activision Blizzard wciąż pozostaje niezależne od przyszłego właściciela. Najpierw całą transakcję musi zatwierdzić i zaakceptować urząd antymonopolowy. Planowane przejęcie ma nastąpić dopiero w przyszłym roku. Jeśli wszystkie plany się powiodą, Microsoft stanie się trzecią najbardziej liczącą się firmą rynku gier wideo.

Fuzja pozwoli im na prześcignięcie pod względem zarobków japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Przed amerykańskim tytanem plasować się będzie tylko chiński konglomerat Tencent; udziałowiec między innymi w spółkach Riot Games, Supercell oraz Epic Games. Na pierwszym miejscu wciąż utrzymuje się japoński producent Sony.