Historia konsoli: Atari 2600

Atari 2600- jedna z pierwszych konsoli gier wideo, która zamiast stałego zestawu gier pozwalała na różnorodną rozgrywkę; dzięki zastosowaniu wymiennych modułów zawierających gry- znanych powszechnie jako kartridże. Pierwszy tego typu system został zastosowany rok wcześniej w urządzeniu firmy Fairchild Semiconductor.

Historia konsoli

Atari zadebiutowało swoją pierwszą konsolę w rodzimych Stanach Zjednoczonych 11 września 1977 roku. Początkowo urządzenie nazwano Atari Video Computer System, często używano po prostu nazwy Atari VCS. Na rynki europejskie trafiła już w następnym roku; jednak nie w Polsce, gdzie zawita do nas dopiero w 1991, rok przed wycofaniem jej z produkcji w USA. W Japonii konsola zadebiutuje w październiku 1983 roku.

Dzięki zastosowaniu wymiennych modułów zawierających gry firma była w stanie wypuszczać kolejne nowości. Klienci aby zagrać w nową grę nie musieli kupować całego urządzenia, lecz kartridż z interesującymi ich grami; których łącznie powstanie ponad 900.

Najlepiej sprzedającą się grą, jaka wyszła na konsolę Atari VCS jest Pac-Man, który został sprzedany w ilości 7 milionów sztuk. Dla porównania samej konsoli z tego modelu sprzedano aż 25 milionów egzemplarzy. Co uczyniło ją najlepszą konsolą z drugiej generacji tych urządzeń.

Po premierze następcy VCS- Atari 5200 – w 1982 roku, wcześniejszy model został przemianowany na Atari 2600.