Klasyki: The Settlers

Pierwsza gra z serii Settlers ukazała się w 1993 roku i zapoczątkowała całą serię strategiczno-ekonomiczną. W każdej z gier serii gracz przejmuje kontrolę nad średniowieczną osadą, i prowadzi ją do dalszej ekspansji i rozwoju.

Fabuła gry i sposób rozgrywki

Odpalając grę zostajemy powitani przez animowaną sekwencję; podczas której obserwujemy rycerza przemierzającego kolejno lasy, wioskę oraz finalnie wjeżdżającego na koniu do zamku. Jest to świetne wprowadzenie do gry, gdyż to właśnie do nas należy owy zamek i pobliskie wsi oraz lasy.

Zadaniem gracza jest przejęcie władzy nad państwem feudalnym i poprowadzenie ludu do rozwoju. Dzięki wspólnej pracy i odpowiedniemu rozdzielaniu zadań możemy patrzeć jak z czasem nasza kraina rozrasta się i bogaci się. Jednak aby tego dokonać należy przede wszystkim pamiętać o rozsądnym rozdzielaniu surowców. Źle przemyślana taktyka a nasza wioska może mieć problemy z głodem lub brakiem budulca.

Każda najmniejsza decyzja ma wpływ na dalsze losy naszego królestwa. Należy pamiętać zarówno o budowie dróg i rozwoju handlu, i jednocześnie nie zapominać o szkoleniu wojska i odpieraniu ataków nieprzyjaznych nacji.

Odbiór gry

Gra w oryginalnej wersji nazywała się Die Siedler, na całym świecie gra została jednak promowana pod nazwą The Settlers. Polski magazyn CHIP w 2012 roku przyznał grze tytuł najlepszej gry na Amigę. Według serwisu WIrtualna Polska, zasłużyła ona na 16. miejsce w plebiscycie najlepszych gier wydanych na Amigę.