Klasyki: The Legend of Zelda

Pierwsza z nadchodzącej serii gra The Legend of Zelda została wydana w Japonii w 1986 roku pod tytułem ゼルダの伝説. Nintendo oryginalnie wypuściło grę na konsolę Famicom. Rok później gra zadebiutowała w USA na konsolach Nintendo Entertainment System.

Główny bohater i fabuła gry

Podczas rozgrywki wcielamy się w postać Linka, młodego chłopca, którego zadaniem jest uratowanie księżniczki Zeldy. W pierwszej odsłonie gry, aby wykonać misję musimy odzyskać Triforce of Wisdom. Co ciekawe Link jest jedną z niewielu leworęcznych bohaterów pojawiających się w grach wideo.

Link nie jest rozmowną postacią, w debiutanckiej grze jest niemym bohaterem. Z czasem twórcy wprowadzą nieco więcej dźwięków z nim związanych- jednak będą to rączej okrzyki, czy pojedyncze słowa niż całe dialogi i zdania. Bardzo łatwo rozpoznać go dzięki szpiczastym uszom oraz charakterystycznej zielonej czapce oraz zielonej tunice.

Zanim dotrzemy do księżniczki Zeldy przemierzamy różne tereny krainy Hyrule- góry, lasy a także tereny podziemi. Świat gry był w większości od razu otwarty dla gracza, nie trzeba było odblokowywać kolejnych poziomów po kolei. Co wprawiało niektórych graczy z zakłopotanie i mogło prowadzić do pogubienia się w trakcie rozgrywki. Widok na kolejne plansze mamy z lotu ptaka, obraz automatycznie przesuwał się wraz z bohaterem.

System walki zależał od poziomu życia Linka. Zazwyczaj walczył on mieczem, którym mógł rzucać atakując wrogów na odległość. Jednak raniony, może używać go jedynie w bezpośrednim starciu. „Pasek” życia przedstawiony jest za pomocą serduszek, znikających wraz z kolejnymi odniesionymi obrażeniami.

Powstanie legendy

The Legend of Zelda została przyjęta niezwykle ciepło zarówno przez fanów, jak i recenzentów gier. Nie była to pierwsza z przygodowych gier akcji, jednak dzięki wprowadzeniu elementów fabularnych zdecydowanie wpłynęła pozytywnie na rozwój gatunku. Jest to za to pierwsza w historii gra umożliwiająca zapis gry w bieżącym momencie rozgrywki.

Kolejne części zaczęły pojawiać się już w kolejnych latach po debiutanckiej odsłonie historii o Linku i Zejdzie. Z czasem fani doczekają się również mangi, anime oraz zachodnich odpowiedników- komiksu amerykańskiego oraz filmów animowanych.