Klasyki: Doom

Doom to legendarna już kreacja amerykańskiego id Studia. Pierwsza gra z przyszłej serii wyszła 10 grudnia 1993 roku pierwotnie na platformie MS-DOS.

Gra w szybkim czasie zyskała popularność i rozpoczęła serię podobnych wizualnie gier, przez fanów nazywanych doomopodobnymi. Z gier w podobnym klimacie możemy na pewno wymienić Heretic z 1994 roku oraz Blood z 1997.

Fabuła

Gra toczy się z widoku bezimiennego żołnierza marines. Na początku gry dowiadujemy się, że zostaje on zesłany na Marsa w ramach kary za niesubordynację. Bohater nie zgadza się na wykonanie rozkazu rozstrzelania ludności cywilnej. Jednak to nie wszystko, dowiadujemy się bowiem, że korporacja Union Aerospace Corporation prowadziła eksperymenty z portalami do innych wymiarów. Udaje im się otworzyć portal do piekła i przypadkowo wpuścić przez niego piekielne kreatury do świata ludzi.

Na początku gry zostajemy zesłani z oddziałem aby zbadać co dokładnie wydarzyło się na Fobosie. Jednak tracimy kontakt z resztą żołnierzy i tak oto znajdujemy się w samym sercu piekielnych ataków. Naszym zadaniem w grze jest pokonanie potworów i tym samym uratowanie przyszłości świata.

W kolejnych latach powstały również kolejne części gier, druga część już rok po premierze oryginalnego Dooma. Sami twórcy twierdzą, że nie są to kontynuacje historii opowiedzianych w poprzednich wersjach gry. Każda nowa odsłona ma za zadanie opowiedzenie znanej już historii na nowo. Sposób ten sprawdza się znakomicie, szczególnie w przypadku wydawania kolejnych gier w okresie najszybszego rozkwitu technik graficznych i komputerowych. Jeśli porównamy wersję z 1993 roku z ostatnią wydaną w 2004- zdecydowanie możemy docenić rozwój technologii. Jednocześnie wiele osób wciąż wraca do klasycznych wersji z lat 90. Mają one w sobie ten niezaprzeczalny czar i jednocześnie moc, której brakuje w wielu nowych wydawnictwach.