Klasyki: Tetris

Tetris jest owocem współpracy trzech radzieckich programistów: głównego twórcy Aleksieja Pażytnowa w kolaboracji z Dimitrijem Pawłowskiem oraz zaledwie szestastoletnim Wadimem Geriasimowem.

Pierwsza wersja gry powstała na Akademii Nauk ZSRR w Moskwie. Zespół Pażytnowa pracował nad grą inspirowaną układanką Pentomino. Jest to układanka logiczna, składająca się z 12 różnorodnych klocków możliwych do ułożenia z pięciu kwadratów.

Cel gry

Na ekranie widzimy prostokątną pustą planszę, na górze której z czasem zaczynają pojawiać się nowe bloki. Bloki zazwyczaj składają się z kilku mniejszych kwadratów. Możliwych jest siedem różnych konfiguracji bloczków. Bloczki powoli opadają w dół planszy, a zadaniem gracza jest ustawienie klocków tak aby kwadraciki ułożyły linię w poziomie. Po ułożeniu linii- znika ona dając nowe miejsce na kolejno opadające następne bloczki. W najlepszym przypadku możliwe jest usunięcie aż trzech wierszy na raz- takie posunięcie nazywa się „tetris’.

Film na podstawie Tetrisa?

Co ciekawe we wrześniu 2014 ogłoszono plany nagrania filmu inspirowanego Tetrisem. Miała być to kolaboracja Threshold Entertainment oraz Tetris Company. Jednak o dalszych planach wciąż nie mamy informacji. W produkcji w 2010 roku miał być podobno film inspirowany historią twórcy gry i jego batalią sądową o prawa do gry, jednak i ten pomysł przepadł bez śladu. Wiemy na pewno, że bliski wydania jest film reżyserowany przez Jona S. Bairda. Ma być to właśnie opowiedzenie historii twórcy Tetrisa oraz przedstawienie procesu rozwoju gry.