Klasyki: Mortal Kombat

Mortal Kombat to dzieło dwóch amerykańskich programistów Eda Boona i Johna Tobiasa. Gra powstała w studiu Midway Games. Pierwotnie ukazała się w wersjach na automaty w 1992 roku, następnie rok później na innych platformach jak MS-DOS, Amiga, Game Boy, konsolę Nintendo oraz Sega MAster System.

Pierwszy plan zakładał stworzenie gry opartej na fabule filmu Krwawy sport z 1988 roku. Jednak uzyskanie praw autorskich do historii okazało się zbyt trudne i twórcy postawili na nową koncepcję. Pierwsza wersja gry pojawiła się na automatach w 1992 roku i podbiła szturmem rynek gier. Wyróżniające dla gry była niezwykła i realistyczna jak na warunki grafiki brutalność walk. Ogromnym sukcesem było wprowadzenie motywu fatality- specjalnego ruchu kończącego pojedynek i w brutalny sposób neutralizującego przeciwnika.

Sposób rozgrywki

Możliwe jest wybranie jednego z dwóch trybów gry- jednoosobowy tryb kariery oraz gra dwuosobowa. Jako gracz pojedynczy stajemy wyposażeni w kredyty (czyli inaczej życia w grze) w szranki z sześcioma przeciwnikami. Pierwszy pojedynek musimy stoczyć z sobowtórem naszej postaci, po wygraniu walki przechodzimy do kolejnych starć z kolejnymi dwuosobowymi drużynami oraz kolejne z trzyosobowymi. Gdy uporamy się ze zmasowanym atakiem dochodzimy do finału rozgrywki i głównych przeciwników. Ostatnie dwie postaci do pokonania to Goro oraz Shang Tsung. Pomiędzy kolejnymi walkami bierzemy również udział w testach zdolności. Polegają one na przełamaniu różnego rodzaju coraz trudniejszych materiałów jak drewno, kamień, stal i na końcu diament.

Gra dwuosobowa daje możliwość wyboru postaci i walki pomiędzy graczami. W górnej części ekranu wyświetlana jest informacja o ilości wygranych gier przez danego gracza w serii.

Filmy na podstawie gry

Seria gier dała początek do tej pory sześciu filmom opartym na historiach przedstawianych w grach. Pierwsza ekranizacja powstała już trzy lata po premierze pierwszej gry na automaty. Najnowszy film Mortal Kombat wyszedł w roku 2021. Można więc śmiało stwierdzić, że seria wciąż cieszy się dużą popularnością, zarówno wśród starszych jak i młodszych fanów serii.