Klasyki: Super Mario Bros.

W tą grę grał chyba każdy, niezależnie od pokolenia w którym się wychował. Super Mario Bros. (Oryginalna nazwa japońska スーパーマリオブラザーズ) wyszła w 1985 roku ze studia Nintendo. Była to de facto domowa i rozwinięta wersja arkadowej gry Mario Bros. Z 1983 roku.

Jak pokazał sukces, gra Super Mario Bros. stała się siłą napędową Nintendo. Początkowo gra powstała na konsole Nintendo Entertainment System (chociaż w czasach wydania gry konsola ta była znana pod nazwą Famicom); gra sprzedawana była wraz z konsolą co powodowało coraz większe zainteresowanie produkcją. W kolejnych latach Bracia Mario zawitali na kolejne konsole Nintendo, takie jak Gamę Boy Advance, Nintendo 3DS czy na najnowszym Nintendo Switch.

Fabuła

Jako gracze wcielamy się w postać tytułowego hydraulika Mario. Jego głównym zadaniem jest uratowanie jego ukochanej księżniczki Piach, która została porwana przez głównego antagonistę serii Browsera. Koleją grywalną postacią jest brat bliźniak Mario- Luigi. Jest on jednak dostępny jedynie w trybie multiplayer dla drugiego gracza.

Bracia mają za zadanie podróż po krainie Mushroom Kingdom w poszukiwaniu zaginionej królewny. Mario może rozbijać  znajdujące się na planszach cegiełki aby zdobyć dodatkowe monety lub specjalnego grzybka. Po zjedzeniu czerwonego grzybka, postać Mario dwukrotnie się powiększa zyskując dodatkowe zdolności.

Podczas rozgrywki gracz zwiedza osiem różnych światów, każdy świat jest dodatkowo podzielony na cztery poziomy. Aby ukończyć kolejny poziom czeka nas starcie ze specjalnie przygotowaną pułapką lub z samym Browserem.

Warto być wścibskim, bowiem po całej grze ukryte są specjalne wejścia do ukrytych poziomów. W większości można zdobyć dodatkowe punkty, jednak zdarzają się również tajemne przejścia pomiędzy poziomami.