Klasyki: Castlevania

Wydana na zachodzie w 1987 roku jako Castlevania. W Japonii zadebiutowała 26 września 1986 roku pod tytułem 悪魔城ドラキュラ, co dosłownie oznacza na Demoniczny zamek Drakuli. Gra powstała w studiu Konami, oryginalnie na konsolę Famicom (obecnie Nintendo).

Fabuła gry

Co ciekawe pierwsza wydana gra nie rozpoczyna historii. Patrząc na całą serię chronologicznie- oryginalna Castlevania jest siódmą pod względem kolejności wydarzeń.

Akcja gry przeniesiona zostaje do roku 1691 do Transylwanii. Spokojni mieszkańcy żyją bez strachu, bowiem od stu lat nie są prześladowani przez zło, które niegdyś przemieszało ulice wiosek. Jednak legenda głosi o tym, że hrabia Drakula powraca na swój zamek równo co sto lat. Co gorsza nie powraca on sam, lecz przywołuje piekielne zastępy, aby siać chaos i zamęt w spokojnym życiu ludzi.

Gdy przepowiednia się sprawdza, na zamek zostaje wysłany śmiałek aby raz na zawsze zgładzić Pana Zła. Podczas rozgrywki wcielamy się właśnie w rolę śmiałka wyruszającego do walki z hrabią Drakulą. Simon, pochodzący z rodu Belmont do dyspozycji ma specjalną broń. Legendarny bicz- Pogromca Wampirów. To w naszych rękach leży los przyszłość nie tylko Transylwanii ale całego świata ludzi.

Adaptacja filmowa i serial Netflixa

Pierwsze pomysły opowiedzenia historii Castlevani w filmie pojawiły się w 2005 roku. Chęć rozpoczęcia prac zgłosić Paul W.S. Anderson. Jednak najpierw plany pokrzyżował strajk scenarzystów, a później problemy ze znalezieniem chętnego realizacji studia filmowego. W 2009 roku najpierw ogłoszono upadek projektu, następnie chęć podjęcia rękawicy zgłosić James Wan. Reżyser znany z takich projekcji jak „Piła” czy „Obecność” jednak do tej pory nie rozpoczął pracy nad tym projektem.

W 2017 roku Netflix wypuścił animowany serial oparty na historii przedstawionej w grze. „Castlevania” składa się z 4 sezonowi łącznie 32 odcinków. Serial został bardzo dobrze przyjęty, zarówno przez krytyków jak i fanów serii gier. Być może głównym powodem dobrego odbioru było stworzenie serialu dla dorosłych, w klimacie grozy i horroru z elementami fantasy. Nie jest to powiem projekcja skierowana dla młodszych widzów.