Klasyki: Street Fighter

Street Fighter powstał w japońskim studiu Capcom. Gra została wydana w 1987 roku na automaty, aby z czasem zostać dostosowana do komputerów osobistych (Commodore 64, Atari ST czy Amigę) oraz TurboGrafx-CD.

Gra dawała możliwość walki 1:1, była to jedna z pierwszych tego typu bijatyce w historii gier.

Sposób gry

W Street Fighterze mamy dwóch głównych bohaterów: Ryu i Kena. Niestety nie ma jednak możliwości wyboru, którym zawodnikiem chcemy grać. Zawodnik numer jeden zostaje przydzielony do postaci Ryu, a zawodni numer dwa do Kena.

Historia przedstawiona w grze przenosi nas do pięciu różnych krajów, w których musimy stawić czoła dwóm przeciwnikom. W Anglii czeka na nas Birdie i Eagle, w Japonii walczymy z Rejsu oraz Gekim. Stany Zjednoczone to pojedynek z Joe oraz Mikiem, Chiny z Lee oraz Gene. Ostatnim krajem, do którego możemy trafić jest Tajlandia, gdzie musimy stawić czoła Adonowi oraz Bogowi Mury Thai- Sagatowi.

Jest to bardzo typowa bijatyka. Za pomocą klawiszy i dżojstiku kierujemy postacią, tak aby atakami pozbawić przeciwnika całości paska życia. Sposoby walki są dość proste, obrażenia zadajemy bowiem za pomocą trzech rodzajów kopnięć oraz uderzeń o trzystopniowej skali obrażeń.

Dodatkowo Ken i Ryu zyskali ekstra zdolności-ruchy. Klasyczny już Hadouken, czyli wyrzucenie dłońmi kuli energii ogłuszającej przeciwnika, Shoryuken- uderzenie ognistą pięścią oraz Tatsumaki Senpukyaku- kopnięcie z obrotu podczas wyskoku na przeciwnika. Każdy przeciwnik również miał swoje wyjątkowe, dodatkowe zdolności ataku