Klasyki: Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog to dzieło japońskiego studia Sega. Pierwsza gra z przyszłej serii ukazała się w czerwcu 1991 roku, wydana została z myślą o konsoli Sega Mega Drive. Sukces jaki odniosła gra sprawiła, że oddział Segi odpowiedzialny na produkcję gier przyjął nazwę Sonic Team. Sega Przyjęła również tytułowego niebieskiego jeża na maskotę dla całej korporacji.

Fabuła

Pierwsza gra miała najprostszą fabułę ze wszystkich kolejnych gier serii. Zadaniem gracza jest powstrzymanie szalonego Doktora Robotnika. Porwał on bowiem wszystkie zwierzęta na ziemi, z zamiarem zamiarem przemienienia ich w roboty. Niebieski superszybki jeż Sonic jest jedynym ratunkiem dla zniewolonych zwierzaków.

W trakcie gry przemierzamy kolejne poziomy i strefy aby w jak najszybszym czasie znaleźć złego Doktora Robotnika. Zadaniem jest dotarcie do antagonisty, pokonanie go i w finale uratowanie wszystkich zniewolonych zwierząt. Po wykonaniu zadania możemy obejrzeć finałową animację przedstawiającą Sonika biegnącego w otoczeniu uwolnionych i wdzięcznych zwierząt.

Serial animowany i seria komiksów

„Przygody Jeża Sonica” były pierwszym serialem animowanym, który bazował po części na historii przedstawionej w grach. Pierwsza seria została wyemitowana w 1993 i przedstawiała historię Sonika oraz jego przyjaciela biało-żółtego dwuogoniastego lisa Tailsa. Była to komiczna animacja, pełna slapstickowego humoru.

Również w 1993 roku ukazała się zdecydowanie bardziej poważna animacja o tytule „Jeż Sonic”. Opowiadał on historię Sonika walczącego u boku Wojowników Wolności, w celu obalenia złego dyktatora Doktora Robotnika.

W kolejnych latach powstawały kolejne produkcje bazujące na historii Sonica oraz jego przyjaciół. Najnowszy film, „Sonic. Szybki jak błyskawica” wyszedł w 2020 roku jako kolaboracja Segi, Paramount Pictures oraz Marza Animation Planet.

Przygody supersonicznego Jeża trafiły również na kardy komiksów. Za serię odpowiedzialne jest amerykańskie wydawnictwo Archie Comics. Historia powieści w sporej mierze bazuje na opowieściach przedstawionych w grach oraz w animacjach Przygody Jeża Sonica, Jeż Sonic oraz Sonic Underground. Jednak można tu znaleść także całkiem świeże pomysły i ciekawe opowiedziane znane już historie- jednak w nowy i interesujący sposób.