Klasyki: Diablo

Klasyk amerykańskiego studia Blizzard Diablo po raz pierwszy pojawiło się w sklepach 31 grudnia 1996 roku. Obchodząca już za kilka dni 25 lecie gra doczekała się dwóch kolejnych części oraz kilku dodatków. Obecnie w studio jest w trakcie prac nad IV częścią sagi oraz prawdopodobnie na dniach ma wypuścić Diablo Immortal; wersję gry rozgrywaną na urządzeniach z systemami Android oraz iOS.

Pierwsza część gry zadebiutowała pierwotnie na platformie Windows 95/98. W marcu 1998 roku dodano możliwość gry na PlayStation a w maju tego samego roku na platformie Mac OS.

W 1997 roku ukazał się dodatek Diablo: Hellfire. Wprowadził on trzy nowe postaci do gry: mnicha, barda oraz barbarzyńcę. Wprowadzona została również nowa lokalizacja znajdująca się pod Tristram.

Fabuła i sposób gry

Rozpoczynając grę poznajemy historię miasta Tristram, leżącego w Królestwie Khanduras w świecie Sanktuarium. Okolica nawiedzana jest przez demoniczne postaci, które mordują mieszkańców siejąc chaos i zniszczenie. Naszym zadaniem jest pokonanie potworów oraz dotarcie i finalnie zgładzenie Pana Terroru, czyli tytułowego Diablo.

W grze mamy możliwość przemierzania zarówno podziemi miasta jak i zalesionych terenów w około. W mieście możemy nabrać siły, uzupełnić zapas potrzebnych miksturek. Znajdziemy tu również kowala, który naprawi nasz ekwipunek oraz z chęcią dobije targu na sprzedaż lub kupno.

Ogromnym plusem Diablo jest losowo generowany układ każdego poziomu- historia zawsze pozostaje ta sama. Jednak dzięki losowym mapom możliwe jest ponowne przechodzenie gry i nie znanie do końca drogi do poszczególnych kolejnych etapów. Kolejnym elementem zapewniającym wielokrotną grywalność gry są losowo przydzielane zadania poboczne. Podczas każdej rozgrywki mamy jedną linię fabularną podczas której musimy wykonać trzy główne zadania. Możliwe jest jednak spełnienie pobocznych misji przyznawanych nam przez postaci spotykane na mapie. Misje te przydzielane są do każdej rozgrywki losowo. Możliwe jest więc przechodzenie gry wielokrotnie bez natrafienia na powtarzające się historie.