Klasyki: Grand Theft Auto

Pierwsza gra Grand Theft Auto pojawiła się na rynku 28 listopada 1997 roku dzięki studiu DMA Design (obecnie Rockstar North). Wydawnictwo najpierw ukazało się na PC, jednak już w grudniu tego samego roku ukazała się wersja na Play Station Classic oraz Game Boy Color.

Fabuła gry

Podczas rozgrywki przemieszczamy się po kolejno trzech miastach- Liberty City, San Andreas oraz finalnie Vice City. Naszym zadaniem jest wykonywanie zleceń i różnego rodzaju misji oraz zdobywanie funduszy.

Do przemieszania się mamy możliwość poruszania się pieszo oraz komunikację samochodami oraz motocyklem. W arsenale broni mamy do dyspozycji nasze własne pięści oraz coraz bardziej rozbudowane bronie; jak pistolet, karabin maszynowy oraz finalnie bazooka i miotacz ognia.

Możliwe jest przechodzenie gry solo, lub w towarzystwie- dostępna jest wieloosobowa wersja gry w sieci lokalnej LAN lub przez internet.

Lokalizacje

Rozgrywkę rozpoczynamy w Liberty City, gdzie odbywamy trening ucząc się nowych umiejętności. Miasto inspirowane jest topografią Nowego Jorku, znajdziemy tu nawet charakterystyczne miejsca jak wyspa Manhattan, Central Park oraz dzielnice Queens i Bronx.

W pierwszej lokalizacji mamy do przejścia dwa etapy gry, podczas których możemy zdobyć pierwsze bronie: pistolet oraz karabin maszynowy.

Po ukończeniu misji w Liberty City zostajemy wysłani do San Andreas- zdecydowanie bardziej ruchliwego miasta. Choć nie było ono wzorowane na żadnej istniejącej aglomeracji, twórcy czerpali inspiracje na wielu lokalizacjach znajdujących się w stanie Kalifornia- w dużej mierze na San Francisco. W San Andreas również mamy do przejścia dwa etapy, podczas których możemy odblokować kolejne bronie; miotacz ognia oraz wyrzutnie rakiet.

Ostatnie dwa poziomy gry przechodzimy w Vice City, gdzie dostaniemy najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane do ukończenia misje. Dostępny mamy cały możliwy arsenał broni oraz zupełnie nowe auta jak Porsche Boxter a także Ferrari F40. Vice City jest wirtualną wersją Miami na Florydzie- znajduje się tu wiele mostów, plaże, promenady a nawet dzielnica Venice Beach.

Kontrowersje i pozew sądowy

Jak łatwo się domyślić, już pierwsza odsłona Grand Theft Auto wzbudziła poruszenie zarówno wśród graczy jak i zaniepokojonych rodziców. W Wielkiej Brytanii gra uzyskała kategorię od 15 roku życia, jednak w pozostałej części Europy PEGI uznało grę za 16+. W Stanach Zjednoczonych ESRB przyznało wydawnictwu oznaczenie 18+ ze względu na swoją brutalność i drastyczne sceny.

Jednak to nie koniec kontrowersji związanych z wypuszczeniem na rynek GTA. Pod koniec roku 2003 Mark Gallagher pozwał firmę do sądu, oskarżając DMA Design o plagiat. Gallagher na początku lat 90. stworzył grę Crime Inc, którą zaprezentował podczas rekrutacji do studia DMA Design. Jego oferta została odrzucona, jednak deweloper doszukał się podobnego pomysłu jak w swoim projekcie; mianowicie motywu wojny gangów oraz stylu gry.