Klasyki: FIFA

Wielu fanów serii co roku oczekuje na nową odsłonę FIFY. W tegorocznej odsłonie FIFA 22 dochodziło już do wielu zmian, między innymi w związku z wycofaniem drużyn rosyjskich. Ale również zawodników którzy mieli na swoim koncie problemy z prawem; jak chociażby Mason Greenwood, teraz już były zawodnik Manchesteru United. Jakie były jednak początki, legendarnej już dziś serii?

FIFA International Soccer

Pierwsza gra z serii ukazała się równo 28 lat temu. FIFA International Soccer wyszła na rynek 30 marca 1994 roku jako bezpośrednia konkurencja dla Sensible Soccer. W pierwszej odsłonię gry do dyspozycji mieliśmy 48 drużyn- 47 zespołów narodowych oraz jedna drużyna EA Sports. Widok na boisko przedstawiony był w dwuwymiarowym rzucie izometrycznym, starającego się przedstawić głębie 3D. Pomimo wielu błędów, oraz momentami zbyt prostej rozgrywce gra znalazła swoich wielbicieli.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że na okładce gry znajduje się kadr z meczu Polska-Anglia. Zobaczymy na nim Piotra Świerczewskiego, który walczy o przejęcie piłki z Davidem Plattem. Jest to kadr z meczu eliminacyjnego Mistrzostw Świata 1994.

Polacy w FIFIE

Dopiero dziesiąta gra z serii doczekała się polonizacji, a rok później dodani zostali również polscy komentatorzy. W odsłonach od 2006 aż do 2021 był to Dariusz Szpakowski, od 2006 do 2015 towarzyszył mu Włodzimierz Szaranowicz. Zaś od roku 2016 ciągle możemy usłyszeć Jacka Laskowskiego, a od najnowszej części również Tomasza Smokowskiego.

Polska ekstraklasa nie była dostępna w części FIFA 13, z powodu wygaśnięcia licencji. Jednak od kolejnej części gracze mogą wcielił się zarówno w graczy polskiej ekstraklasy jak i Reprezentacji Polski.