Baldur’s Gate to jedna z pierwszych produkcji kanadyjskiego producenta BioWare. Oprócz serii Baldur’s Gate wydali oni również dwie gry w świecie Star Wars, serię Mass Effect czy Dragon Age. Jak wyglądała pierwsza część produkcji, która na rynki wyszła w 1998 roku?
Świat i sposób gry
Baldur’s Gate to istna gratka dla fanów Dungeons & Dragons, sposób rozgrywki opiera się bowiem na zasadach drugiej edycji Advanced D&D. Także akcja gry toczy się w znanym z D&D świecie Zapomnianych Krain; zaś nazwa gry nawiązuje do Wrót Baldura, czyli dużego portowego miasta położonego w rejonie Wybrzeża Mieczy.
Podczas rozgrywki gracz przejmuje kontrolę nad maksymalnie sześcioosobową drużyną. Aby ukończyć wątek fabularny bohaterowie muszą przemierzyć kolejne lokacje. W każdej krainie czeka na nich lista zadań do wykonania oraz przeciwnicy do pokonania.
Tworzenie postaci
Zanim rozpoczniemy rozgrywkę należy stworzyć postać, która wyruszy z nami w podróż. Do wyboru mamy utworzenie bohatera zupełnie od podstaw; nadajemy mu imię, wybieramy płeć, rasę oraz ustalamy jego moralność, klasę a także umiejętności walki. Jeśli nie chcemy sami tworzyć postaci, możliwe jest również zaimportowanie istniejących już gotowych bohaterów.
W świecie Baldur’s Gate spotkamy istoty reprezentujące jedną z sześciu ras: krasnoludów, elfy, półelfy, gnomy, niziołki oraz ludzi. Nie można również narzekać na brak klas, do wyboru są bowiem klasy wojownika, łowcy, paladyna, kapłana, druida, złodzieja, brada oraz maga.
W zależności od tego jaką klasę wybierzemy, warto zwrócić uwagę na cechy, które początkowo nadamy postaci, oraz te które będziemy rozwijać. Wybierając kapłana warto więc budować ich mądrość, w przypadku złodziei niezwykle ważna jest ich zręczność.
W polskiej wersji językowej na pewno kolejnym ogromym plusem gry jest znakomity dubbing. Narrację gry prowadzi bowiem Piotr Fronczewski, a wśród innych głosów usłyszeć można między innymi Mariana Opinię, Wiktora Zborowskiego czy Gabrielę Kownacką.