Historia konsoli: PlayStation

Pierwsza konsola firmy Sony pojawiła się w Japonii pod koniec roku 1994, przejmując szturmem japoński rynek gier wideo. Niecały rok później PlayStation podbiło zarówno rynek Amerykański jak i Europejski.

Historia konsoli

Początkowo PlayStation miało być wspólnym projektem dwóch gigantów – Sony Computer Entertainment oraz Nintendo. SNES-CD jak brzmiała robocza nazwa projektu miała się składać z czytnika CD-ROM wyprodukowanego przez Sony. Do współpracy jednak nie doszło. Nintendo nawiązało współpracę z Philipsem a Sony w 1993 roku rozpoczęło pracę nad własnym urządzeniem.

3 grudnia 1994 roku w Japonii zadebiutowała pierwsza odsłona, kultowej dziś konsoli PlayStation. Początkowo w nazwie miał znajdować się również X, jednak finalnie nie zdecydowano się na ten krok. Jednak bardzo często w użyciu zobaczymy skrót PSX.

Konsola była ogromnym hitem nie tylko w Japonii. Dla porównania, ówczesny gigant rynku gier Sega sprzedał 10 milionów sztuk swojej hitowej konsoli SEGA Saturn. PlayStation sprzedało się w ilości 100 milionów sztuk; a niedoszły partner Sony, Nintendo wyprzedał 33 miliony sztuk Famicomu.

PS one

Aby jeszcze bardziej ułatwić zapalonym graczom możliwość gry, Sony wprowadziło na rynek PS one. Konsola jest znacznie mniejsza niż oryginał; posiada możliwość ładowania przez gniazdo zapalniczki samochodowej oraz podłączenie ekranu LCD. Wszystkie wcześniej dostępne na PSX gry, działają również na PS one. Możliwe jest więc używanie jej jako konsoli przenośnej w podróży.