Historia konsoli: Nintendo Entertainment System

Zanim w Japonii wydano pierwszą rodzimą konsolę do gier wideo; założyciel przedsiębiorstwa Nintendo, Fusajirō Yamauchi w 1975 roku nabył prawa do dystrybucji Magnavox Odyssey. Nie był to ogromny sukces komercyjny, gdyż w tamtym okresie w Japonii domowe gry wideo nie były tak popularne jak na zachodzie. Nintendo z czasem oprócz produkcji automatów do gry, zaczęło wydawać własne gry na konsole innych firm jak Atari 2600 czy Intellivision. Jednak już w 1984 roku przyszedł czas na debiut rodzimej konsoli- Nintendo Entertainment System, znanego również jako NES.

Historia konsoli

Pierwsza odsłona konsoli ukazała się na rynku 15 lipca 1983 roku pod nazwą Nintendo Family Computer. Famicom, jak była często zwana początkowo zawierała błędy związane z oprogramowaniem. Dziesięć lat później na wypuszczona została odnowiona wersja konsoli- AV Famicom. Oprócz naprawy występujących wcześniej problemów, zmienione zostało rownież wyjście sygnału AV na bardziej aktualny. Wprowadzono także zmiany w wyglądzie urządzenia, oraz dodano możliwość odłączenia kontrolerów.

W związku z wciąż rosnącym zainteresowaniem NES w Japonii; w 1985 Nintendo zdecydowało się na wypuszczenie urządzenia na rynek Europejski oraz Amerykański. Zagraniczna wersja konsoli zyskała nową obudowę oraz inny system kartridżów, uniemożliwiający odpalenie na urządzeniu nielicencjonowanych gier. Kolejne zmiany nastąpiły w tym samym czasie, gdy w Japonii wypuszczono odnowioną AV Famicom. W 1993 na rynek Amerykański oraz Australijski wyprodukowano nieco mniejszą konsolę, która nie posiadała zabezpieczeń przed nielicencjonowanymi kartridżami.

Do czasu wycofania konsoli z produkcji, szacuje się że sprzedano około 62 milionów urządzeń na całym świecie. Najbardziej popularnymi grami na NES były oczywiście Mario Bros oraz Super Mario Bros.