Co to są gry planszowe? Ranking gier planszowych

Co to jest gra planszowa?

Rodzaj gry towarzyskiej do, której wykorzystywana jest plansza. Wiele gier planszowych posiada tak zwane swoje cyfrowe odpowiedniki, które dostępne są zarówno na komputer jak i urządzenie przenośne. Na komputerach możemy grać w tego typu gry przez przeglądarkę internetową lub jeśli jest to możliwe bezpośrednio pobrać daną grę na nasz dysk. W przypadku urządzeń przenośnych mamy najczęściej dostęp do dedykowanego sklepu przez, który możemy zainstalować daną planszówkę.

Tradycyjne gry planszowe

Mimo iż 21 wiek daje nam możliwość grania w gry planszowe w wersji cyfrowej to i tak nie zastąpią nam one tradycyjnych planszówek. Tradycyjna plansza do gry posiada najczęściej pola na, których umieszczane bądź przesuwane są pionki w ustalonej kolejności oraz według pewnych zasad.

Ranking gier planszowych

Everdell

W dolinie Everdell w lesie mamy do czynienia z rozwijającą się cywilizacją leśnych zwierząt Wiele lat minęło od jej powstania i nadchodzi czas na odkrycie nowych miast oraz osad. Podczas gry wcielamy się w lidera stworzeń, który odkrywa nieznane tereny. Budujemy nowe budynki, poznajemy nowe stworzenia i uczestniczymy w różnych, ciekawych wydarzeniach.

Nowy wspaniały świat

Pudełko oraz klimat gry już na samym starcie wprowadzają nas w militarne imperium z nowoczesnym miastem. Pierwszy element przykuwający naszą uwagę to oryginalna plansza, która składa się z 5 elementów. Dwa pierwsze elementy tworzą planszę na, której odbywa się rozgrywka, a reszta to tak zwane planszetki do przechowywania żetonów. W pudełku znajduje się też zestaw składający się z 150 kart, które służą do rozwoju naszego imperium. Karty są dostępne w różnych kolorach co odzwierciedla postęp w rozwoju naszej wioski. Mamy też do dyspozycji tak zwane kostki zasobu czyli energię, naukę, złoto, oraz żetony, które dają nam dodatkowe doświadczenie, punkty.

Na planszy układamy kostki żetony oraz znaczniki rundy. Dwa pozostałe miejsca zostają dla talii rozwoju i stosu kart odrzuconych. Gracze otrzymują po jednym imperium i rozpoczyna się rozgrywka.

Azul – letni pawilon

Co takiego ciekawego znajdziemy w tej grze? Po pierwsze zmieniający się co rundę jokerowy kolor. Kolorem joker możemy uzupełniać zestawy, ale oznacza to też że w tej rundzie nie uda nam się ułożyć gwiazdki w tym kolorze, ponieważ joker nie może być traktowany jako kolor. Po drugie zabrane płytki odkładamy na bok a nie od razu na planszę. Dopiero gdy żetony zostaną podzielone pomiędzy graczami. Przystępujemy do układania na planszetkach. Mamy także do dyspozycji na planszy puste miejsca, które otoczone płytkami daje nam prawo do bonusu. Wsiąść do pociągu. Jest to gram która wspaniale sprawdzi się w roli gier rodzinnych pod warunkiem że nasze dzieci, członkowie rodziny mają powyżej 8 roku życia. Plansza w tej grze przedstawia mapę Europy z początku XX wieku.

Przebieg rozgrywki

Rozkładamy plansze, a każdy z graczy dostaje zestaw wagonów, dworców, znacznik punktacji, jeden losowy bilet oraz trzy bilety normalnych tras. Dobieranie kart pociągowych – każdy gracz ma możliwość dobrania dwóch kart pociągowych. karty pobieramy w ciemno ze stosu lub wybieramy jedną z pięciu odsłoniętych.
Zajęcie trasy – gracz wykonujący ruch może zająć korzystając z kart pociągowych odpowiedni tor. Aby zajęcie konkretnej trasy było możliwe trzeba zapłacić odpowiednią ilością kart pociągowych.

Dobieranie biletów – gracz może dobrać 3 bilety ze stosu, ale musi zachować jeden z nich dla siebie. Jeśli zrealizujemy daną trasę, która znajduje się na bilecie dostajemy punkty, a jeśli nie zrealizujemy danego kursu punkty są nam odejmowane. Budowa dworca – dworzec możemy zbudować w opuszczonym przez nikogo nie zajętym mieście pod warunkiem że zapłacimy za 1 dworzec jedną kartę, 2 dworce dwie karty, 3 dworce trzy karty. Budowa dworca umożliwia nam korzystanie z tras przeciwników.