Klasyki: Tekken

Pierwsza z serii gier Tekken ukazała się w 1994 roku na automaty oraz rok później na konsole PlayStation. Od tego czasu jest jedną z bardziej popularnych i lubianych bijatyk konsolowych i nie tylko.

Gameplay

W typowym bla bijatyk stylu na początku rozgrywki gracz ma możliwość wyboru postaci, którą będzie walczył. Tym co wyróżniało pierwszego Tekkena na tle innych tego typu gier, był system poruszania się postacią. Gracz miał bowiem możliwość kontroli poszczególnych części ciała postaci, na przykład wykonanie wykopu z przykucu lub z wyskoku.

Domyślnie każda walka trwa dwie rundy, jednak możliwe jest wybranie opcji czy wolimy inną ilość. Można wybrać od jednej do pięciu rund, oraz wprowadzić na przykład ograniczenie czasowe rozgrywki. W takim przypadku zwycięzcą zostaje zawodnik z najwyższym wskaźnikiem zdrowia. Możliwy jest również remis, jeśli oba wskaźniki znajdują się na takim samy poziomie.

Oryginalny Tekken wyróżniają również lokacje, w pierwszej części gry walki odbywają się w rejonach mających odwzorowanie w prawdziwym świecie. Do wyboru mamy jedenaście lokacji: położoną na Oceanie Południowym Wyspę Króla Jerzego; kambodżański kompleks świątynny Angkor Wat; chińską prowincję Syczuan; leżącą na Oceanie Spokojnym wyspę Fidżi; dwa miasta Europejskie: Wenecję, Akropol oraz rejony angielskiego jeziora Windermere; dwie lokacje znajdują się w Japonii jest to ZOZO Marine Stadium oraz miasto Kyoto. Możliwa jest również walka na kontynencie Amerykańskim, do wyboru mamy miasto Chicago lub Monument Valley, zwaną również Doliną Pomników.

Już w pierwszej odsłonię poznajemy postaci, które pozostaną w kolejnych odsłonach serii. Z całą pewnością wiele osób kojarzy siostry Ninę i Annę Williams, niedźwiedzia Kumę czy oczywiście Kazuyę Mishimę.

Odbiór gry

Tekken okazał się tak lubianą przez graczy bijatyką, że w 2008 roku znalazł się na kartach Księgi Rekordów Guinessa. Jest to pierwsza gra wydana na PlayStation, która sprzedała się w ilości miliona sztuk. Do gry należy również tytuł pierwszej bijatyki, która użyła grafikę 3D.