Kolejne 4 planszówki na wspólny wieczór ze znajomymi (i na prezent)

Gry planszowe to wyśmienita alternatywa na miło spędzony czas ze znajomymi. Skoro i tak będziemy śmiać się i rozmawiać, zamiast bezczynnie siedzieć, zagrajmy w coś. Podane propozycje sprawdzą się również jako świąteczne prezenty, bo w przeciwieństwie do ubrań – gry planszowe nie wychodzą szybko z mody.

1.Kolejka – wracamy do czasów kartek i pustych półek

Gra „Kolejka” to swego czasu prawdziwy hit wśród planszówek. Wprawdzie zapał już opadł, ale to wciąż na rynku jedna z ciekawszych gier na wspólny wieczór. Zabawa dostępna dla 2-5 graczy (można grać w parach, np. małżeńskich), polega na uzbieraniu konkretne listy zakupów. Niestety do sklepów trzeba ustawić się w kolejkach, a i tak nie wiadomo czy pojawi się towar. No i jeszcze trzeba się umiejętnie rozpychać w kolejce za sprawą kart ruchu. Gra utrzymana w klimacie PRL, polecana starszym i młodszym graczom.

2. Ryzyk-Fizyk – kto potrafi lepiej określać odpowiedzi?

Ryzyk-Fizyk to wielokrotnie nagradzana gra imprezowa, która postawi Cię przed szeregiem trudnych, ciekawych, zabawnych, a czasem i abstrakcyjnych pytań. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, to strzelaj i stawiaj żetony na najbardziej prawdopodobne propozycje graczy. Grę cechuje prostota, dużo śmiechu i niekończące się debaty odnośnie szacowanych wyników uczestników zabawy. Quiz przeznaczony jest dla 4-14 graczy.

3. 5 sekund – tylko nie myśl ile jeszcze zostało na odpowiedź

Towarzyska gra marki Trefl jest dobrze znana i lubiana za prostotę zasad i rozgrywkę pełną dobrej zabawy. Kluczowa jest tutaj klepsydra i uciekający czas na odpowiedź. Pod wpływem mijających kolejnych sekund potrafią paść zaskakujące odpowiedzi, często wywołujące salwy śmiechu. Zasada jest prosta. Gracz losuje pytanie i w przeciągu tytułowych 5 sekund musi udzielić aż 3 odpowiedzi. Ich poprawność ocenią pozostali uczestnicy zabawy. Wykonanie zadania przesunie pionek do przodu, a wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety. Gra dla 3-6 graczy. Na rynku znajdziemy wiele wersji i dodatków tej gry planszowej.

4. Ego – jak dobrze znasz tych ludzi przy stole?

Czy na pewno wiesz wszystko o graczach, z którymi siedzisz przy stole? Sprawdź to za sprawą 400 niebanalnych pytań i postaraj się dobrze wytypować, jak na zadane pytanie odpowie dany gracz. Uwaga! Gra zawiera wiele osobistych pytań, przez które możesz dowiedzieć się, jak jesteś postrzegany przez innych uczestników zabawy, więc zabierz ze sobą wiele dystansu. W tej grze nie ma tematów tabu. Gotowy? Najlepiej grać w minimum 3 osoby (max to 6).